Myndighederne i Brasilien har reddet 95 landarbejdere, der blev holdt under slavelignende forhold i to delstater i den sydøstlige del af landet, rapporterer britiske BBC.
44 landarbejdere på en sukkerrørsplantage i delstaten Rio de Janeiro var ikke registrerede og havde hverken rent drikkevand eller sikkerhedsudstyr.
Yderligere 51 landarbejdere blev reddet fra lignende forhold på en jordbærfarm i delstaten Minas Gerais.
Landarbejderne vil ifølge regeringen få kompensation.
Brasilien lancerede i 2002 en plan for at udrydde slaveri.
I maj sagde en førende embedsmand i De Jordløse Arbejderes Bevægelse (MST), at 5266 arbejdere, der arbejdede under næsten slavelignende forhold, var blevet reddet i 2008.
Men embedsmanden Joao Pedro Stedile sagde, at formentlig mellem fire og fem gange flere lever under slavelignende forhold i landet.
/ritzau/
Seneste artikler
Motorcyklist påkørte dødt dådyr
Trippel sportsfest: Her er søndagens kampe
Nye krimier afslører landsdelens mørke hemmeligheder
Direktør langer ud efter havbrugskritikere: – De er direkte onde
Vil du have indflydelse på de nye skoledistrikter? Her er fristen
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker