Den britiske regering samarbejdede med landets atomindustri om at berolige befolkningen om risicien ved atomkraft i kølvandet på atomkrisen på det japanske Fukushima-værk, skriver avisen The Guardian.
I en email fra regeringens departement for Business, Innovation og Skills, som avisen har fremskaffet via aktindsigt, skriver en unavngiven embedsmand, at den japanske katastrofe "har potentialet til at skade atomindustrien globalt".
- Vi er nødt til at sikre, at anti-atomkraft gutter og gutinder ikke får medvind på grund af dette, står er i mailen.
- Vi er nødt til at besætte territoriet og holde fast i det. Vi er nødt til at vise, at atomkraft er sikkert.
Embedsmanden lægger ikke skjul på, at han eller hun frygter en Tjernobyl-skandale.
- Vi er nødt til at knuse enhver historie, som sammenligner dette med Tjernobyl ved at bruge fakta til at miskreditere den, skriver vedkommende.
Den britiske regering har planer om at bygge nye atomkraftværker i sin energistrategi.
I Tyskland og Italien har Fukushima-skandalen betydet, at planlagte byggerier af nye atomkraftværker er blevet skrottet.
Louise Hutchins, talsmand for Greenpeace, siger:
- Dette understreger, at regering har stirret sig blind på atomkraft, og at man hverken kan stole på den eller industrien, når det handler om atomkraft, siger hun.
/ritzau/AFP
Seneste artikler
Motorcyklist påkørte dødt dådyr
Trippel sportsfest: Her er søndagens kampe
Nye krimier afslører landsdelens mørke hemmeligheder
Direktør langer ud efter havbrugskritikere: – De er direkte onde
Vil du have indflydelse på de nye skoledistrikter? Her er fristen
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker