Briterne er et skridt nærmere homo-ægteskaber

Et stort flertal i det britiske parlament har tirsdag aften ved en første afstemning godkendt en lov, der tillader folk af samme køn at blive gift.

Offentliggjort Sidst opdateret

400 har stemt for og 175 imod.

Det står klart, at den konservative premierminister David Cameron er svækket efter afstemningen, selv om han støtter den nye lov.

For det skønnes, at halvdelen af de konservative parlamentsmedlemmer har stemt imod. Det nøjagtige antal er ikke kendt.

Forslaget skal stadig igennem flere afstemninger, før det bliver lov.

Camerons vicepremierminister, Nick Clegg, der er formand for De Liberale Demokrater - juniorpartneren i regeringen - forsøgte at tegne et lysere billede af regeringen og parlamentets afstemning.

- De Liberale Demokrater har længe kæmpet for lige rettigheder. Det er partiets politik, og jeg er stolt over, at De Liberale Demokrater er del af en koalitionsregering, som får dette til at ske, siger han i en kommentar til afstemningen.

Flere af Camerons konservative ministre var blandt dem, der stemte imod, bekræfter David Burrowes, der er rådgiver for regeringen og selv modstander.

Ægteskabsretten for bøsser og lesbiske har fået bølgerne til at gå højt internt i Det Konservative Parti.

Den konservative blogger Iain Dale, som selv er bøsse, hævdede søndag i sin blog, at adskillige konservative medlemmer, der ville at stemme imod ved afstemningen tirsdag, er folk "som de fleste mennesker i Westminster-landsbyen ved er skabsbøsser".

Omvendt siger David Burrowes, at han har modtaget hademails og tweets, der indholder dødstrusler og beskeder, der sammenligner ham med Adolf Hitler.

/ritzau/