Briternes levestandard svinder ind

Briterne bliver fattigere de kommende år ifølge en ny rapport fra den økonomiske tænketank Institute for Fiscal Studies (IFS). Det skriver The Telegraph.

Den gennemsnitlige britiske families realindkomst, det der er tilbage, når inflationen fraregnes, vil i perioden fra 2009 til udgangen af 2011 være reduceret med 1,6 pct.

Til sammenligning er realindkomsterne i Storbritannien i snit steget 5 pct. for hver treårig periode de seneste 50 år, fremhæves det i rapporten.

Overordnet beskrives økonomien som skrøbelig efter at have kæmpet sig igennem den værste recession i 30 år. Ikke siden begyndelsen af 1990'erne har briterne oplevet fald i realindkomsterne over en periode på tre år.

Den nuværende nedtur er ikke set større i 30 år. Konkret forudser IFS en nedgang i den gennemsnitlige husstandsindkomst på 360 pund om året eller 1080 pund fra 2009 til og med 2011.

Lavere beskæftigelse og mindre renteindtægter fra opsparinger er sammen med stagnerende indkomster, når inflationen fratrækkes, de væsentligste årsager til udhulingen af briternes økonomiske formåen.

Ifølge IFS kan der gå adskillige år inden tendensen vendes.

- Indkomsterne vil sandsynligvis være stagnerende en rum tid endnu , siger James Brown, forfatter til rapporten.

Indkomsterne i 2013 vil sandsynligvis ligge under niveauet for 2008, året før fiinanskrisen for alvor ramte den britiske og globale økonomi, vurderer han.

Chefen for Bank of England, Mervyn King, advarede for nylig om, at stigende forbrugerpriser igen i år risikerer at overgå fremgangen i lønningerne.

Dermed er briternes indkomster, korrigeret for inflation, reelt slået tilbage til niveauet fra for seks år siden, ifølge King.

Briterne rammes af største fald i realindkomsterne i 30 år ifølge tænketank.

Offentliggjort Sidst opdateret