Netop som partiet er ved at gøre klar til et generationsskifte er der forlydender om, at den ambitiøse Bo Xilais kone spillede en rolle omkring en britisk forretningsmands død. Det siger en kilde, som er tæt på de involverede personer, til nyhedsbureauet Reuters.
Flere anonyme kilder understøtter påstandene om, at Bo Xilais faldt fra de politiske tinder, fordi hans kone Gu Kailai skulle have spillet en rolle i forbindelse med den britiske forretningsmand Neil Heywoods død i det sydvestlige Kina i november sidste år.
Rapporterne, som blandt andet stammer fra Bos tidligere politichef, Wang Lijun, kan forklare det pludselige brud mellem Wang og Bo, der tidligere arbejdede tæt sammen.
Den 62-årige Bo og hans hustru har været væk fra offentlighedens søgelys siden den 15. marts, hvor han blev abrupt fjernet fra sin post. Myndighederne har lovet at offentliggøre resultater af en undersøgelse af hele forløbet, men intet er komme ud indtil videre.
Bo havde tidligere hånet spørgsmål fra journalister, der har antydet, at hans kone var involveret i dødsfaldet.
- Wang Lijun har fortalt efterforskningsledere, at Gu Kailai, som er advokat, gik imod den britiske mand på grund af økonomiske interesser, og fordi hun ville ødelægge ham, siger kilderne, som normalt ser på Bo med sympati.
Den britiske ambassade har anmodet Kina om at undersøge omstændighederne ved den 41-årige Heywoods død af et hjerteanfald igen.
Kilderne i Beijing siger, at den tidligere politichefs mistanke omkring Heywoods død måske er ubegrundet, men at den alligevel belastede Bo, da denne i en periode undlod at fortælle om sagen til sine politisk overordnede.
/ritzau/Reuters
Seneste artikler
Motorcyklist påkørte dødt dådyr
Trippel sportsfest: Her er søndagens kampe
Nye krimier afslører landsdelens mørke hemmeligheder
Direktør langer ud efter havbrugskritikere: – De er direkte onde
Vil du have indflydelse på de nye skoledistrikter? Her er fristen
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker