En tidligere minister for arbejderpartiet Labour er blevet stukket i maven med en kniv under et politisk møde i Newham i den østlige del af London, rapporterer BBC.
Ifølge politiet er hans kvæstelser ikke livstruende.
Den 54-årige Stephen Trimms har været minister under de to forhenværende premierministre, Tony Blair og Gordon Brown. Han blev ved det nyligt afviklede valg genvalgt til parlamentet i East Ham.
En 21-årig kvinde er blevet anholdt i forbindelse med forbrydelsen, men der var fredag aften ikke yderligere oplysninger om, hvad der førte til angrebet på den tidligere minister.
Trimms var en nær allieret af partitoppen under Labours 13 år ved magten i britisk politik siden 1994.
I modsætning til Labours dårlige resultat ved valget fik Trimms 70,4 procent af stemmerne i sin valgkreds. Han stemmetal er det højeste i det nyvalgte underhus i Storbritannien.
/ritzau/
Seneste artikler
Nye krimier afslører landsdelens mørke hemmeligheder
Direktør langer ud efter havbrugskritikere: – De er direkte onde
Vil du have indflydelse på de nye skoledistrikter? Her er fristen
Lokale vil have havbrug væk: – Vi bader i fedtemøg
Fejø manglede en læge – så kom der to
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde