Britisk politi meddeler, at den bevæbnede mand, som det har jaget den seneste uge, er blevet såret i en skudveksling med politiet og nu er på vej på hospitalet.
- Vi kan bekræfte, at der er blevet affyret skyld og den mistænkte har skudsår, siger politimanden Mark Dennett, der samtidig fortæller, at ingen politimænd er blevet såret.
Hændelsen skete efter en politiet havde omringet Raoul Moat i byen Rothbury, hvor de førte forhandlinger med ham.
Hundredvis af politifolk har deltaget i jagten på Moat, som blev fundet i en øde beliggende by, hvor indbyggerne har fået besked på at holde sig indendøre.
Moat rettede en pistol mod sit eget hoved, da han så politiet. Den 37-årige formodes i sidste weekend at have skudt tre mennesker, deriblandt en politimand, i og ved byen Newcastle. Han har været på flugt i syv dage.
Moat skulle have dræbt en mand, som kom sammen med hans ekskæreste. Samtidig menes han at have såret sin eks-kæreste og en politimand.
Han er blevet jagtet i et område, der er fyldt med bakker, bjerge, kløfter, tæt skov og dybt vand. Helikoptere og kampfly har været i jagten på Moat, som har fået hjælp af flere personer. En række anholdelser er foretaget i sagen.
Skyderiet fandt sted sidste lørdag - to dage efter Moat blev løsladt fra fængslet. Han sad inde for vold.
En større dusør er blevet udlovet af det britiske politi for Moat, som har erklæret "krig" mod politiet. Han skød og sårede en 42-årig betjent alvorligt, da denne sad i en patruljevogn i Newcastle.
/ritzau/AFP
Seneste artikler
Så du nordlyset? Må vi se dine billeder?
Åbner for drop-in vaccination: Her kan du få et stik
Nye tal vender NFC-sagen på hovedet
1039 virksomheder har fået indskærpet sikkerhed efter CPR-læk
Motorcyklist påkørte dødt dådyr
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker