Britisk regering vil slå ned på banksektor

Storbritanniens nye erhvervs- og bankminister, Vincent Cable, advarer landets banker om, at finanssektoren ikke kan forvente at vende tilbage til status quo, selv når den økonomiske krise er ovre.

Store banker kan frem til at blive brudt op i flere selskaber og ansattes bonusordninger skal begrænses.

- Banksektoren bliver nødt til at acceptere begrænsninger på den måde den opererer, disciplinerende regulationer og så skal der være en omstrukturering, siger Cable, der er fra Liberaldemokraterne.

Regeringens gennemgang af banksektoren, hvor fokus er på opsplitning af store banker, så private bankkunder og mere risikobetonede foregår i forskellige selskaber, bør gennemføres, selv hvis Storbritannien kommer til at gå enegang, siger Cable.

- Vi kan ikke udelukke den mulighed, at unilaterale tiltag må gennemføres, siger han.

/ritzau/AFP

Storbritanniens erhvervs- og bankminister, Vincent Cable, vil splitte landets banker op, så privat bankforretning ikke blandes med risikofyldte investeringer.

Offentliggjort Sidst opdateret