Britisk skilsmisse fra EU er på ret kurs efter afstemning
Et flertal i Underhuset stemmer for brexit-forslag, som dermed kan tages videre i den parlamentariske proces.
Et flertal i det britiske underhus har natten til tirsdag stemt for et lovforslag fra regeringen om Storbritanniens udtrædelse af EU.
326 medlemmer stemte for forslaget, mens 260 stemte imod. Forud var gået en flere timer lang debat ifølge AFP.
Nu kan forslaget tages videre i den parlamentariske proces.
Forslaget skal omstøde den akt, der bragte Storbritannien ind i EU. Den skal desuden fjerne EU's suverænitet i det britiske retssystem, så de nuværende EU-regler bliver til britisk lovgivning.
Ifølge premierminister Theresa May betyder opbakningen, at "vi kan bevæge os videre i forhandlingerne (med EU, red.) på et solidt grundlag".
- Tidligere denne morgen traf parlamentet en historisk beslutning om at bakke op om den britiske befolknings ønske og stemme for et forslag, der giver sikkerhed og klarhed forud for vores udtræden af Den Europæiske Union, hedder det i en udtalelse fra May ifølge Reuters.
David Davis, minister med ansvar for brexit, advarede inden afstemningen i Underhuset om, at "en stemme mod dette forslag er en stemme for en kaotisk udtræden af EU.
- Briterne stemte ikke for forvirring. Det bør parlamentet heller ikke, sagde han.
Mange af Underhusets medlemmer er dog kritiske over for forslaget. De vil forsøge at ændre det før den afgørende afstemning, som finder sted senere i år, skriver AP.
Overordnet mener kritikerne, at loven giver regeringen for store magtbeføjelser.
Lørdag marcherede flere tusinde mennesker gennem London i protest mod den igangværende skilsmisse.
Med sloganer som "Exit fra brexit" og med blå og gule EU-flag gik de mange demonstranter mod Westminster, hvor det britiske parlament ligger.
Det skete i håb om, at de kunne påvirke mandagens debat i Underhuset, skrev BBC.
Storbritannien forventes at forlade EU endeligt i marts 2019.
Seneste artikler
Vil du have indflydelse på de nye skoledistrikter? Her er fristen
Lokale vil have havbrug væk: – Vi bader i fedtemøg
Fejø manglede en læge – så kom der to
Føler de bliver druknet: Først var der ingen bilag – så kom der 16
Tyve fældet, da vildmarksbad selv slog alarm
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde