Broderskab er inviteret til fredsdialog

Det Muslimske Broderskab, der er forbudt i Egypten, er inviteret til en dialog med regimet og oppositionspartierne i det uroplagede land.

Det sker i et forsøg på at få afsluttet de regeringsfjendtlige protester, siger den egyptiske vicepræsident, Omar Suleiman.

- Det Muslimske Broderskab er blevet kontaktet og inviteret til dialog, men de er tøvende, siger den egyptiske vicepræsident til det statslige tv.

Den islamistiske bevægelse er den største og mest organiserede gruppe i Egypten. Men den er forbudt som politisk parti. Medlemmer af broderskabet bliver løbende anholdt for deres politiske aktiviteter.

Det vil være en markant forandring, hvis bevægelsen kommer til at deltage i en dialog med regeringen.

/ritzau/AFP

Den egyptiske vicepræsident siger, at Det Muslimske Broderskab er inviteret til forhandlinger.

Offentliggjort Sidst opdateret