Den britiske premierminister, Gordon Brown, er ikke bleg for at indrømme, at den britiske økonomi ikke har det godt. Men for at gøre det soleklart for den britiske befolkning sammenligner Brown den økonomiske situation med noget, som de fleste kan forstå.
Økonomien er nemlig, siger Brown, ligesom den kendte engelske landsholdsangriber Wayne Rooneys ankel, som for nylig blev skadet: Den er skadet, men det ser bedre ud end frygtet.
- Lad mig forklare det sådan her: Jeg ved, at Wayne Rooney lige har fået en skade i sin fod og jeg ved, at alle håber, at han bliver klar til VM. Men efter en skade har man brug for tid til at komme sig og brug for støtte til at nå det, siger Gordon Brown.
- Sådan er det også med økonomien. Vi er ikke tilbage ved fuld styrke, og vi er nødt til at støtte op om det og ikke trække støtten tilbage for tidligt.
Storbritannien er ved at komme sig efter en rekordhøj økonomisk recession, men eksperter mener stadig, at udsigterne for en hurtig forbedring ser dårlige ud.
Wayne Rooney blev skadet i sin ankel i Manchester Uniteds Champions League-opgør mod Bayern München tirsdag. Det fik flere til at frygte, at Rooneys optræden for landsholdet ved sommerens VM i Sydafrika var i fare. Men efter en undersøgelse mener lægerne, at angriberen kan være tilbage på grønsværen inden for to til tre uger.
/ritzau/AFP
Seneste artikler
Motorcyklist påkørte dødt dådyr
Trippel sportsfest: Her er søndagens kampe
Nye krimier afslører landsdelens mørke hemmeligheder
Direktør langer ud efter havbrugskritikere: – De er direkte onde
Vil du have indflydelse på de nye skoledistrikter? Her er fristen
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker