En tungt bevæbnet tidligere politibetjent truer nu med at dræbe 16 turister fra Hongkong, som han har taget som gidsler på en bus i Filippinernes hovedstad, Manila.
Gerningsmanden siger, at han ved, at han vil blive dræbt, og at han er "klar til at gøre det samme".
- Jeg kan se, at her er mange elitestyrker. De er overalt, siger gidseltageren i et liveinterview med en lokal radiostation.
- Jeg ved, at de vil dræbe mig, og jeg siger til dem, at de skal forsvinde, for jeg vil selv når som helst gøre det samme her, lyder det foruroligende budskab.
Efter tidligere at have frigivet otte gidsler, heriblandt tre børn, truede manden med, at "noget stort" ville ske efter klokken ni dansk tid.
Det gjorde der nu ikke, men politiet tager ingen chancer, og brug af magt er kun en sidste udvej.
- Vi håber, at han ikke skader gidslerne, siger viceborgmester Isko Moreno.
Bussen holdt parkeret ved en park i centrum af hovedstaden Manila, da manden steg på og overtog kontrollen.
Gidseltageren menes at være en politimand, som for nylig blev fyret efter anklager om tyveri, afpresning og narkotikakriminalitet.
Manden kræver angiveligt at få sit job igen.
I 2007 udspillede et lignende drama sig i Manila, da en mand bevæbnet med en granat tog 30 børn som gidsler i en bus. Børnene blev frigivet efter 10 timers forhandlinger med politiet.
/ritzau/Reuters
Seneste artikler
Motorcyklist påkørte dødt dådyr
Trippel sportsfest: Her er søndagens kampe
Nye krimier afslører landsdelens mørke hemmeligheder
Direktør langer ud efter havbrugskritikere: – De er direkte onde
Vil du have indflydelse på de nye skoledistrikter? Her er fristen
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker