Canada går til FN for at snuppe Nordpolen
Canada ventes fredag at gå til FN for at få udvidet sit arktiske område, og det sker med sigte på at sikre sig Nordpolen.
Det vil sende Canada på kollisionskurs med både Danmark og Rusland.
Det vil blive mødt med fnys af den danske regering, der selv vil gøre krav på Nordpolen, når den næste år indsender sagen til FN's Kommission for Kontinentalsoklens Grænser (CLCS).
Canadisk ejerskab til Nordpolen står højt på den konservative premierminister Stephen Harpers dagsorden.
- Canada er midt i en proces, der skal sikre suverænitet over norden, siger Harpers talsmand.
Det canadiske krav på Nordpolen ventes at blive præsenteret i en ny henvendelse til CLCS.
Rusland gjorde i 2002 krav på Nordpolen, men det blev afvist af FN med den begrundelse, at kravet ikke var bakket op af videnskabelige beviser.
Selv om de fem kyststater Rusland, Canada, USA, Norge samt Danmark/Grønland i 2008 enedes om at foretage en fredelig grænsedragning i Arktis, vil retten til Nordpolen blive et langvarigt, diplomatisk tovtrækkeri.
- Kommissionens opgave er udelukkende at sikre, at formalia er i orden. Det vil sige, at der er tilstrækkelige videnskabelige beviser for at kunne stille de territoriale krav, siger chefen for Forsvarsakademiet, kontreadmiral Nils Wang.
Sidst i november indsendte den danske regering og det grønlandske selvstyre et krav på et 62.000 kvadratkilometer stort havområde nordøst for Grønland. Det overlapper et krav, som Norge også har fremsat.
/ritzau/AFP
Seneste artikler
- Jeg kan jo sige tak til René tusind gange, men der findes ikke ord for det
Par åbner Æblets Dag
Da tipsklubben skulle på ferie, klappede fælden for kasserer
Skoleelever hyldet af byrådsmedlemmer
Russisk tv viser video fra helikopter-drama ud for Gedser
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde