Canada satser stort på at udvikle mere klimavenlige fly
Canadas premierminister, Justin Trudeau (t.h) og premierministeren for provinsen Quebec, François Legault, offentliggjorde initiativet om at udvikle mere klimavenlige fly på en konference torsdag i Montreal. Foto: Andrej Ivanov/Ritzau Scanpix
Andrej Ivanov/Ritzau Scanpix
Canada vil sammen med flyindustrien forsøge at udvikle nye teknologier til at mindske udslip fra fly.
Canada og provinsen Quebec vil satse millioner af dollar på at udvikle tekniske løsninger, der skal mindske klimaskadelige udslip fra fly.
Det oplyser premierminister Justin Trudeau torsdag lokal tid.
I alt er der afsat 693 millioner canadiske dollar til diverse projekter.
Beløbet, der svarer til 3,47 milliarder kroner, ventes ifølge Trudeau at skabe og sikre i alt 12.000 arbejdspladser i Quebec.
- Der er en hård global konkurrence for at se, hvem der udvikler det næste mere rene fly eller den næste teknologi, som vil revolutionere sektoren, siger Trudeau.
Udmeldingen fra Trudeau kommer forud for et ventet parlamentsvalg i Canada til efteråret.
Oveni i de penge, som staten og Quebec garanterer, ventes de involverede virksomheder at investere yderligere godt 1,1 milliard canadiske dollar.
Totalt stiger investeringerne dermed til over 1,8 milliarder canadiske dollar.
Blandt de planlagte projekter er udvikling af en hybridmotor til turbopropfly i samarbejde med selskabet CAE, der er den amerikanske flymotorproducent Pratt & Whitneys selskab i Canada.
Regeringen i Canada har også drøftelser med andre af flybranchens store aktører om et eventuelt samarbejde.
- Vi har stadig masser af muligheder for at støtte industrien. Vi er i dialog med Airbus og med Bombardier. Vi taler med flere selskaber, siger François-Philippe Champagne, der er minister for innovation.
En talsmand for det canadiske Bombardier bekræfter samtalerne med den føderale regering og oplyser, at selskabet, der producerer forretningsfly, planlægger betydelige investeringer i at nedbringe udslippet af CO2.
Seneste artikler
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Takkehilsner nåede fra Nykøbing til Letland
Spøgelseshus lover gys: Nogle får et minde med hjem i bukserne
Kontrakter, webcam og ydmygelse: Tiltalt for at udsætte hustru for årelang kontrol
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned