Canadas forsvarsminister, Peter MacKay, er gået til frontalangreb på den lille amerikanske menighed, der har bebudet, at den vil afbrænde omkring 200 koraner, hvilket vil kunne føre til vold mod canadiske styrker i Afghanistan.
- Det er en meget provokerende udtryk for ytringsfrihed, siger forsvarsminister Peter MacKay i et interview med tv-selskabet CBC.
- Det vil anspore til yderligere vold og had, og jeg er bekymret for, at det vil udsætte canadiere og andre ISAF-soldater for fare, tilføjer han.
MacKay mener, at planen om at brænde den islamiske hellige bog på årsdagen for terrorangrebene mod USA den 11. september 2001 er at sende en meget farlig besked og en sårende handling til rabiate islamister, hvilket vil få intolerancen til at flamme op.
- At brænde en koran er ikke anderledes end at brænde en bibel. Det er en bog om tro, siger han og tilføjer:
- Det er vigtigt at påpege, at vi ikke kæmper mod islam eller muslimer i Afghanistan. Vi kæmper mod ekstremister. Ekstremister, som stener kvinder til døden, som kaster syre i ansigter på børn, der går i skole.
/ritzau/AFP
Seneste artikler
Bent gør det ikke for priserne, men fik én alligevel
Guide til aktiviteter i efterårsferien
Omfattende strømafbrydelse ramte dele af Falster
Antallet af hjemløse stiger markant på Lolland
Løb efterårsferien ind med sørgebind
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde