Castro barsler med sine memoirer

Lederen af den cubanske revolution, Fidel Castro, har offentliggjort første del af sine memoirer - en 896-sider moppedreng, der beskriver den væbnede opgør med Cubas diktator Fulgencio Batista.

Castro, der ikke just er kendt for at fatte sig i korthed, ledede Cuba fra den militære sejr den 1. januar 1959 og frem til hans tilbagetræden fra præsidentposten i 2006 som følge af sygdom.

Han præsenterede bind 1, "Den Strategiske Sejr" ved en ceremoni i Havana. Kommandanterne Ramiro Valdes, Guillermo Garcia og andre tidligere oprørere, der kæmpede med Castro i Sierra Maestra-bjergene, var også til stede.

- Det bragte mange minder tilbage, siger Castro, der fylder 84 den 13. august.

De seneste måneder har han vist sig offentligt adskillige gange efter at have været borte fra rampelyset i næsten fire år.

I søndags mødte han Kinas udenrigsminister, Yang Jiechi, som han gav et signeret eksemplar af det foreløbige første bind af memoirerne.

/ritzau/dpa

Castro udsender sine erindringer. Bogen er på næsten 900 sider - og det er bare første bind.

Offentliggjort Sidst opdateret