Centralbankchef: USA's økonomi er styrket

Genopretningen af den amerikanske økonomi er taget til i styrke. Men det er slet ikke i et tempo, som er hurtigt nok til at skabe øget beskæftigelse, siger USA's centralbankchef Ben Bernanke.

Men trods henvisninger til tegn på en hurtigere genopretning i 2011 og positive tegn på næsten alle nøgleområder var Bernanke meget forbeholden.

- Vi kan ikke sige, at der virkelig er sket en genopretning, før vi ser en længere periode med langt mere jobskabelse, siger centralbankchefen og tilføjer:

- Genopretningen, som begyndte i midten af 2009, synes at være blevet stærkere i de seneste måneder, men indtil nu har den ikke været hurtig nok til at skabe nævneværdige forbedringer i beskæftigelsen.

Men Bernanke fremhævede, at der var sket nogle forbedringer på arbejdsmarkedet, mens der var positive udviklinger i forbruget, i finanssektoren og i regeringens finanspolitik, som "understøtter en hurtigere genopretning i 2011, end vi så sidste år."

Den amerikanske centralbankchef påpeger også, at inflationen er forblevet lav i det store og hele trods markante prisstigninger på navnligt benzin./ritzau/Reuters

Den økonomiske genopretning er tydelig, men ikke stærk nok til at skabe job, siger centralbankchefen.

Offentliggjort Sidst opdateret