Chavez vil måske afvise ny USA-ambassadør

Venezuelas præsident, Hugo Chavez, siger, at han måske ikke vil acceptere den nyudnævnte amerikanske ambassadør, der i skarpe vendinger har kritiseret det sydamerikanske lands socialistiske regering og dets militær.

Ambassadøren, Larry Palmer, fortalte i sidste uge en amerikansk senator, at moralen var lav i Venezuelas militær, og at der er "klare forbindelser" mellem medlemmer af Chavez' regering og de venstreorienterede colombianske guerillaer.

- Det, han sagde, er meget alvorligt, og vi er ved at evaluere det. Jeg har næsten besluttet at forhindre ham i at komme, siger Hugo Chavez.

Venezuelas udenrigsministerium siger, at det har forlangt en forklaring fra Washington på, hvad det beskrives som "indblanding og intervention" i Sydamerikas største olieeksportør og en vigtig leverandør af råolie til USA.

En embedsmand i det amerikanske udenrigsministerium siger, at Palmers bemærkninger er i overensstemmelse med regeringens holdning.

/ritzau/Reuters

Venezuelas præsident Hugo Chavez overvejer at afvise USA's nye ambassadør i landet, som han mener har blandet sig i interne venezuelanske forhold.

Offentliggjort Sidst opdateret