Chelsea Clinton, der er datter af USA's tidligere præsident Bill Clinton og udenrigsminister Hillary Clinton, skal giftes med sin kæreste gennem en årrække til næste sommer.
Den 29-årige Chelsea afslørede planerne til venner i en e-mail i weekenden - dagen efter helligdagen thanksgiving.
- Vi sender alle en forsinket thanksgivinghilsen. Vi ønsker også at meddele, at vi har forlovet os, hedder det i mailen fra Chelsea Clinton og bankmanden Marc Mezvinsky.
Der var tidligere i år forlydender om, at brylluppet allerede skulle have fundet sted i sommer i Martha's Vineyard på den amerikanske østkyst.
I e-mailen hedder det:
- Vi blive ikke gift i sommer, trods forlydenderne om det, men vi ser frem til næste sommer og håber, I alle vil være der for at fejre det sammen med os.
Chelsea Clinton er det eneste barn af Bill Clinton og Hillary Clinton, som i dag er USA's udenrigsminister.
/ritzau/AFP
Seneste artikler
Løb efterårsferien ind med sørgebind
- Jeg kan jo sige tak til René tusind gange, men der findes ikke ord for det
Par åbner Æblets Dag
Da tipsklubben skulle på ferie, klappede fælden for kasserer
Skoleelever hyldet af byrådsmedlemmer
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet