Den amerikanske efterretningstjeneste CIA har afvist at udlevere flere dokumenter om de omstridte fangeudleveringer, hemmelige fængsler og afhøringsmetoder. En offentliggørelse af disse dokumenter vil true nationens sikkerhed, siger CIA.
I en 33 sider lang udtalelse meddeler CIA, at det drejer sig om følsomme oplysninger om "efterretningsaktiviteter, kilder, metoder og oplysninger, der har at gøre med USA's udenlandske kontakter og aktiviteter".
Udleveringen af dokumenterne, der blandt andet omfatter forhørsudskrifter, e-mails og håndskrevne notater, "kan ventes at resultere i usædvanlig stor skade på den nationale sikkerhed", siger CIA-jurist Wendy Hilton.
En amerikansk domstol havde givet CIA frist til i mandags til at udlevere dokumenterne eller komme med en forklaring på, hvorfor de ikke kan offentliggøres.
I sidste måned afslørede det amerikanske justitsministerium detaljer fra en hemmelig CIA-rapport, der beskrev de metoder der blev taget i anvendelse under afhøringer af terrormistænkte under tidligere præsident George W. Bushs embedsperiode. Ifølge rapporten truede forhørsledere blandt andet med at voldtage eller dræbe familiemedlemmer til de personer, de afhørte.
Justitsminister Eric Holder meddelte i sidste uge, at han havde udpeget en anklager til at undersøge CIA's metoder.
/ritzau/AFP
Seneste artikler
Indsatsleder om dramatisk nat: Usædvanligt travlt
Vild nat: Tre brande og indbrud i guldsmed på Lolland
Ansatte barrikaderede sig med lænestole: Strakspåbud til bosted
Seks millioner afsat til stor parkeringsplads
Agesen efter nederlag: - Vi mangler noget kynisme
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker