Clinton alvorligt bekymret for russisk indblanding
Rapporter om russiske cyberangreb rejser alvorlige spørgsmål om eventuel indblanding i valgproces, siger hun.
Demokraten Hillary Clinton er alvorligt bekymret over meldinger om, at russiske hackere har angrebet Det Demokratiske Parti.
Angrebet blev rapporteret i juli, og det "rejser nogle alvorlige spørgsmål omkring en russisk indblanding i valget, siger Hillary Clinton.
Hillary Clinton er Demokraternes nominerede ved det kommende præsidentvalg i USA. Mandag havde hun inviteret et hold reportere om bord på hendes kampagnefly til delstaten Illinois.
Her afviste hun at bruge udtrykket cyberkrig. Men Clinton beskriver alligevel den russiske indblanding som "en trussel fra en fremmed magt".
Hillary Clinton kritiserer samtidig sin modstander ved det kommende præsidentvalg - Republikaneren Donald Trump.
Trump har efter meldingerne om de russiske angreb opfordret russerne til at spionere mod Hillary Clinton.
- Vi har aldrig haft en fremmed magt, der har blandet sig i vores valgproces. Og vi har aldrig haft en kandidat fra et af vores store partier, som opfordrer russerne til at hacke endnu mere, siger hun.
Hillary Clinton understregede, at meget tyder på, at cyberangrebet var iværksat af den russiske efterretningstjeneste.
Det amerikanske valg finder sted i november.
Seneste artikler
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Takkehilsner nåede fra Nykøbing til Letland
Spøgelseshus lover gys: Nogle får et minde med hjem i bukserne
Kontrakter, webcam og ydmygelse: Tiltalt for at udsætte hustru for årelang kontrol
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned