USA's udenrigsminister, Hillary Clinton, roste forbedringen af det amerikansk-russiske forhold, da hun tirsdag var i Moskva til drøftelser med den russiske ledelse om Iran og andre internationale spørgsmål.
Clinton forsøger at vinde støtte fra den russiske top til et opgør med Iran om dets kontroversielle atomprogram.
Under besøget, der er Clintons første i Rusland som udenrigsminister, ventes der også at blive ført drøftelser om Afghanistan, missilskjold og atomnedrustning.
Den amerikanske udenrigsminister indledte besøget med et møde med den russiske udenrigsminister, Sergei Lavrov. Senere skulle hun møde den russiske præsident, Dmitrij Medvedev.
Fra amerikansk side er det håbet, at Moskva vil støtte hårdere sanktioner mod det iranske styre, medmindre der kommer iranske indrømmelser i striden om atomprogrammet, som USA mener har til formål at skaffe iranerne atomvåben.
- Vi bevæger os fremad, hvilket jeg hilser varmt velkommen, sagde Hillary Clinton.
Rusland har som permanent medlem af FN's Sikkerhedsråd veto og kan blokere for flere sanktioner mod Iran.
Den nye amerikanske missilplan har fået en kølig modtagelse i Moskva. Den russiske udenrigsminister har sagt, at han gerne vil have en fuldstændig forklaring på de nye planer.
Obamaregeringen oplyste i sidste måned, at USA skrotter en gammel plan om at etablere et missilskjold i Europa med anlæg i Polen og Tjekkiet. Rusland var en arg kritiker af dette missilforsvar, men er heller ikke begejstret for alternativet, nemlig at missilerne placeres på havet.
/ritzau/Reuters
Seneste artikler
Inger fik revet tæppet væk under sig: Så tog hun en beslutning, der ændrede alt
Politiet efterlyser vidner efter vild nat
Vild nat: Så voldsomme var brandene
Vild nat: Tre brande og indbrud i guldsmed på Lolland
Ansatte barrikaderede sig med lænestole: Strakspåbud til bosted
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker