Clinton håber at vende tilbage inden for få dage
USA's udenrigsminister, Hillary Clinton, er ved godt mod, efter at hun blev udskrevet fra det hospital, hvor hun blev behandlet for en blodprop.
Hun håber at kunne vende tilbage til sit arbejde inden for få dage, oplyser det amerikanske udenrigsministerium.
- Hun lyder fantastisk, hun er optimistisk og utålmodig efter at komme i gang, siger talskvinde Victoria Nuland.
Nuland tilføjer, at Clinton "glæder sig til at være tilbage på kontoret i næste uge".
Selv om Clinton har været hospitalsindlagt, har hun ikke helt kunnet lade arbejdet ligge, fortalte Nuland tidligere.
- Hun har talt med sine medarbejdere og været ret aktiv over telefonen, siger talskvinden.
Den 65-årige udenrigsminister blev ramt af en blodprop i hovedet. Det skete kort tid inden, hun efter planen træder tilbage efter fire år på posten.
Det er ventet, at en anden erfaren politiker, nemlig John Kerry, som er formand for Senatets udenrigsudvalg, bliver hendes efterfølger.
Han skal godkendes af det nyvalgte Senat, der tages i ed torsdag, inden han kan overtage posten.
/ritzau/AFP
Seneste artikler
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Takkehilsner nåede fra Nykøbing til Letland
Spøgelseshus lover gys: Nogle får et minde med hjem i bukserne
Kontrakter, webcam og ydmygelse: Tiltalt for at udsætte hustru for årelang kontrol
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned