Clinton kritiserer Khodorkovskij-dom

Den amerikanske udenrigsminister, Hillary Clinton, er ikke begejstret for dommen mod den russiske rigmand Mikhail Khodovskij, som er kendt skyldig i svindel for milliarder af kroner og hvidvask af penge.

Dommen vil påvirke "Ruslands omdømme negativt", siger Clinton i en reaktion.

- Denne og lignende sager har negativ indflydelse på Ruslands omdømme, når det gælder opfyldelse af internationale menneskerettighedsforpligtelser og forbedring af investeringsklimaet, siger USA's udenrigsminister.

Hun tilføjer, at dommen rejser alvorlige spørgsmål om, hvorvidt loven overskygges af politiske overvejelser.

Heller ikke Tyskland jubler over dommen. Den tyske udenrigsminister, Guido Westerwelle, siger, at han er "meget bekymret" over dommen, som han betegner som "et skridt tilbage" for Rusland.

Retssagen imod Khodovskij, der i øjeblikket afsoner en dom på otte års fængsel for skattesvindel, er fulgt opmærksomt af det internationale samfund, da den har politiske overtoner og har rejst spørgsmål om, hvorvidt Kreml blander sig i retsvæsnet.

Blandt andet har premierminister Vladimir Putin sagt, at Khodovskij har blod på sine hænder, og at "en tyv må blive i fængsel". Det fik Khodovskijs forsvarere til at sige, at Putins bemærkninger, der blev tv-transmitteret, havde til formål at påvirke sagen.

Dommen mod Khodovskij, der tidligere var Ruslands rigeste mand, ventes appelleret.

/ritzau/AFP

USA's udenrigsminister advarer om, at dommen mod Khodorkovskij vil skade Ruslands omdømme.

Offentliggjort Sidst opdateret