CNN: Der er stemmer nok til at genåbne USA
Tilsyneladende er der stemmer nok i Repræsentanternes Hus til at vedtage en finanslov, og dermed få genåbnet de dele af det offentlige system, der har været lukket siden tirsdag i sidste uge.
Samtlige 200 demokrater samt 17 republikanere støtter et finanslovsforslag uden nogen tilføjelser eller betingelser.
Det viser en rundspørge til medlemmerne af Repræsentanternes Hus, som CNN har lavet.
Der skal lige netop 217 stemmer til for at et lovforslag godkendt i Repræsentanternes Hus.
Men det er ikke ensbetydende med en ny afstemning snart ifølge CNN.
Republikanerne har nemlig ikke indikeret nogen vilje til at forsøge at få den republikanske formand for Repræsentanternes Hus, John Boehner, til at få forslaget sat til afstemning.
Undersøgelsen fra CNN underbygger tilsyneladende præsident Barack Obamas påstand for et par dage siden.
- Stop denne farce. Sandheden er, at der i dette øjeblik er republikanske og demokratiske stemmer nok i Repræsentanternes Hus til at afslutte denne nedlukning omgående uden at knytte betingelser til det, sagde Obama.
Det andet kammer i Kongressen, Senatet, har allerede godkendt et budgetforslag.
Repræsentanternes Hus godkendte også et budgetforslag i timerne inden det nye finansår begyndte 1. oktober, men forslaget var vedhæftet et krav om, at Obamas sundhedsreform bliver udskudt et år.
Og det afviser både præsidenten og Senatet.
Siden nedlukningen har over 800.000 offentligt ansatte været hjemsendt uden løn.
/ritzau/
Seneste artikler
Seks millioner afsat til stor parkeringsplads
Agesen efter nederlag: - Vi mangler noget kynisme
Drilske rumænere slår Nykøbing Falster i Champions League
Vejrguderne holdt hånden over Æblets Dag
TSØ lukkede kampen tidligt i storsejr
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker