Cuba, der er i gang med at forberede besøget af Pave Benedict den 16. næste år, vil i juledagene frigive cirka 2900 fængselsindsatte af humanitære årsager. Løsladelserne vil også omfatte personer, der er dømt for forbrydelser mod "statens sikkerhed".
I meddelelsen fra regeringen knyttes beslutningen om løsladelserne ikke direkte sammen med pavens forestående besøg, men det nævnes, at løsladelserne sker efter talrige opfordringer fra familiemedlemmer og religiøse institutioner.
Forrige år løslod styret hundredvis af indsatte efter pres fra den katolske kirke.
Efter Fidel Castro i 2008 trådte tilbage fra sin post som landets leder og overdrog ansvaret til sin lillebror Raul, er der løbende gennemført en række reformer. Køb og salg af biler og ejendomme er blevet tilladt, og udrejsereglerne er ved at blive løsnet op.
Desuden har cubanerne fået mulighed for at etablere selvstændige forretninger som for eksempel pensionater eller spisesteder,, og tidligere denne uge blev det muligt at søge om lån i landets statsejede banker.
Blandt de tusindvis af indsatte i den caribiske østat er der flere udlændinge. For to år siden blev amerikaneren Alan Gross under stor mediebevågenhed i både USA og Cuba dømt til 15 års fængsel, fordi han havde hjulpet cubanere med at installere internetadgang.
I fredagens meddelelse nævnes der intet om Alan Gross eller andre af de udenlandske indsatte.
/ritzau/Reuters
Seneste artikler
Nye krimier afslører landsdelens mørke hemmeligheder
Direktør langer ud efter havbrugskritikere: – De er direkte onde
Vil du have indflydelse på de nye skoledistrikter? Her er fristen
Lokale vil have havbrug væk: – Vi bader i fedtemøg
Fejø manglede en læge – så kom der to
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde