Trods flere end 300 sårede og mindst seks dræbte i de hårde kampe mellem demonstranter og sikkerhedsstyrker i Thailands hovedstad, Bangkok, har Udenrigsministeriet ikke skærpet rejsevejledningen til det populære rejsemål for danske turister.
Udenrigsministeriet modtager løbende rapporteringer fra den danske ambassade i Bangkok
- Der har ikke været noget på nuværende tidspunkt, der har givet anledning til ændringer af vores rejsevejledning. Men ambassaden følger situationen nøje, siger vagthavende i Udenrigsministeriets Borgerservice Anitta Grant.
På ambassadens hjemmeside anbefales det, at man holder sig orienteret om udviklingen via de lokale medier og Udenrigsministeriets rejsevejledning for Thailand.
Den 7. april blev der indført undtagelsestilstand i Bangkok og Nonthaburi samt i dele af de nærliggende provinser Pathum Thani, Nakhon Pathom, Ayutthaya og Samut Prakan.
Dermed fik militæret og politiet vidtrækkende beføjelser til opretholdelse af lov og orden, ligesom det er forbudt at samles i politiske forsamlinger på flere end fem personer.
/ritzau/
Seneste artikler
Vil du have indflydelse på de nye skoledistrikter? Her er fristen
Lokale vil have havbrug væk: – Vi bader i fedtemøg
Fejø manglede en læge – så kom der to
Føler de bliver druknet: Først var der ingen bilag – så kom der 16
Tyve fældet, da vildmarksbad selv slog alarm
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde