Danmark er rykket fra bund til duks i Nato: Vi får skulderklap
Forsvarsminister Troels Lund Poulsen forventer skulderklap på Natotopmøde efter Danmarks store investeringer de seneste år. (Arkivfoto). Foto: Thomas Traasdahl/Ritzau Scanpix
På topmøde er Danmark for første gang siden Wales-målsætning i land på to centrale krav til medlemslandene.
Efter i årevis at have hængt fast i den tunge ende, og på et centralt parameter som bundscorer, møder Danmark onsdag og torsdag til topmøde i Nato som et blandt et i øvrigt voksende antal dukselande.
Tiderne med kritik for ikke at spendere nok på forsvar og for ikke at indkøbe tilstrækkeligt nyt materiel er slut, vurderer forsvarsminister Troels Lund Poulsen (V) før mødet i Washington onsdag og torsdag.
- Jeg forventer ingen kritik af Danmark. Det, vi har formået med bred opbakning i det danske Folketing, er, at vi har fremlagt en fuldt finansieret plan, der også rækker ti år frem.
- En ting er, at man har ambitionerne, noget andet er at kunne dokumentere, at man har en plan for, hvordan man finansierer dem. Der har vi en plan i modsætning til andre lande, siger ministeren.
Ved sidste års Nato-topmøde i Litauens hovedstad, Vilnius, blev Danmark estimeret til at bruge 1,65 procent af bruttonationalproduktet på forsvar i 2023.
Ifølge regeringens egne tal brugte Danmark 2,01 procent på forsvar - altså lige over minimumsgrænsen på 2 procent, som har været en målsætning siden et topmøde i Wales i 2014.
De forskellige opgørelser havde rod i en pågående diskussion sidste år om, hvorvidt penge til det krigshærgede Ukraine talte med i Nato-målet. Nogle medlemslande talte det med, mens andre ikke gjorde.
I år er den diskussion lukket. Pengene til Ukraine tæller med.
Og Danmark ligger før topmødet i Washington ifølge Natos egne tal på 2,37 procent - og er dermed rykket fra en tyvendeplads til en syvendeplads på listen over, hvor meget alliancens medlemmer spenderer.
På det andet hovedparameter, som også blev vedtaget i Wales i 2014, nemlig at man skal investere mindst 20 procent af forsvarsudgifterne på indkøb af materiel, er Danmark rykket op fra en sidsteplads til en 21.-plads.
- Der vil vi blive mødt med skulderklap, for vi har fremlagt en plan, som både bringer os i mål på de to procent, og så har vi fremlagt planer, der gør, at vi leverer på materielanskaffelser. Vi har lavet et kvantesprint i forhold til at leve op til de to mål, der blev sat i på topmødet i Wales (i 2014, red.), siger Troels Lund Poulsen.
Siden sidste år er yderligere fem Nato-lande kommet over grænsen på to procent af bnp, så nu 23 lande lever op til kravet.
I bunden ligger Spanien med 1,28 procent af bnp, mens Polen topper listen med 4,12 procent på forsvar af landets bruttonationalprodukt, som er et mål for et lands værditilvækst.
/ritzau/
Seneste artikler
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Takkehilsner nåede fra Nykøbing til Letland
Spøgelseshus lover gys: Nogle får et minde med hjem i bukserne
Kontrakter, webcam og ydmygelse: Tiltalt for at udsætte hustru for årelang kontrol
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned