Danmark og USA har indledt et nyt samarbejde i Helmand-provinsen i Afghanistan for at give afghanske kvinder et bedre liv.
- Vi ved, at det i Afghanistan særligt er kvinderne, som oplever massive krænkelser og rystende mangel på retssikkerhed, siger udenrigsminister Lene Espersen (K).
Den danske udenrigsminister står i spidsen for projektet sammen med den amerikanske udenrigsminister Hillary Clinton.
Ifølge ministeren skal det fælles initiativ styrke kvindernes retssikkerhed og være med til at forøge befolkningens tillid til retsområdet.
- Retsstatsområdet spiller en helt central rolle i stabiliseringsarbejdet i Helmand, siger Lene Espersen.
Danmark og USA vil arbejde tæt sammen med den Uafhængige Kommission for Kvinder og Børns Rettigheder (ICWCR) i Helmand, samt Direktoratet for Kvindeanliggender (DWA), der driver et krise- og rådgivningscenter for kvinder og piger, som er udsat for vold i hjemmet.
Den danske støtte til organisationerne er på cirka fem millioner kroner.
USA's udenrigsminister Hillary Clinton håber, at det dansk-amerikanske initiativ vil forbedre de afghanske kvinders liv.
- Det vil ikke alene forbedre deres liv, men vil skabe en mere stabil og fredelig verden for os alle, siger Hillary Clinton i en fælles pressemeddelelse.
Baggrunden for initiativet er, at det er svært af få adgang til myndighederne i Afghanistan, langsommelig sagsbehandling, korruption, og især manglende kvalitet i beslutningsprocesser og domsafsigelser i Helmand-provinsen.
Lene Espersen og udviklingsminister Søren Pind er sammen med den UAS's ambassade i Danmark værter for en konference om kvinders rolle i global sikkerhed. Den afholdes den 29.-30. oktober 2010 i København.
/ritzau/
Seneste artikler
Renovering af stor p-plads rykker nærmere
Sætter ord på viral video: - Det var et sats
Mistænkt for menneskesmugling: Nu er de varetægtsfængslet
Underskud og låneoptag: Sådan endte byrådsmødet
Dagligvarebutik i nødråb
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker