Danmark skruer nu op for indsatsen mod de dødelige vejsidebomber i Afghanistan, der så sent som i sidste uge krævede endnu et dansk offer.
Den danske regering har afsat 1 million euro (7,45 millioner kroner) til en speciel Natofond, der skal styrke indsatsen mod vejsidebomberne, som også kaldes improviserede sprængladninger.
Det fortæller forsvarsminister Gitte Lillelund Bech (V) på et Natomøde i Bruxelles.
- Den største trussel mod vores soldater i Afghanistan i øjeblikket er jo de improviserede sprængladninger. Derfor har vi valgt at have fokus på det, siger Gitte Lillelund Bech.
Nato besluttede tidligere på året at gøre kampen mod vejsidebomberne til et særligt indsatsområde i Afghanistan. Men Danmark er blandt de første Natolande, der kommer med kontante bidrag til kampen mod bomberne.
- Fonden skal være med til at finansiere udviklingen af nye redskaber og metoder til, hvordan man kan identificere vejsidebomberne, inden de rammer vores soldater, forklarer Gitte Lillelund Bech.
Vejsidebomberne er særdeles frygtet blandt både soldater og civilbefolkningen i Afghanistan.
Tidligere var bomberne typisk lavet af metalsplinter, som kunne findes ved hjælp af normale minesøgere. Men i takt med at Taliban har fundet nye metoder til at lave bomberne, er de blevet svære for de allierede soldater at finde, inden det er for sent.
I alt 32 danske soldater har mistet livet i Afghanistan.
/ritzau/
Seneste artikler
Løb efterårsferien ind med sørgebind
- Jeg kan jo sige tak til René tusind gange, men der findes ikke ord for det
Par åbner Æblets Dag
Da tipsklubben skulle på ferie, klappede fælden for kasserer
Skoleelever hyldet af byrådsmedlemmer
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde