Danmark støtter forslag om 21 dages våbenhvile i Libanon
EU-landene opfordrer igen til en "øjeblikkelig våbenhvile" i Libanon. Danmark støtter konkret et forslag fra blandt andre USA og Frankrig om en 21 dage lang våbenhvile i landet, siger udenrigsminister Lars Løkke Rasmussen (M) (Arkivfoto). Foto: Angela Weiss/Ritzau Scanpix
Udenrigsminister Lars Løkke Rasmussen deltog mandag i EU-møde, hvor Danmark talte for våbenhvile.
Danmark støtter et internationalt forslag om en tre uger lang våbenhvile i Libanon. Det siger udenrigsminister Lars Løkke Rasmussen (M).
Dermed understreger han det stigende internationale ønske om at få bremset de militære angreb mellem Israel og Hizbollah.
- Den igangværende udvikling er yderst bekymrende. Det er helt afgørende, at alle parter udviser tilbageholdenhed og bidrager til at deeskalere.
- Derfor støtter vi fra dansk side varmt op om forslaget fra Frankrig, USA og andre lande om en øjeblikkelig 21-dages våbenhvile mellem parterne, siger Lars Løkke Rasmussen i en skriftlig kommentar.
Ifølge den danske udenrigsminister har der været "gode drøftelser" på mandagens virtuelle EU-udenrigsministermøde.
Her understregede EU-landene, at man ønsker en "øjeblikkelig våbenhvile" og en diplomatisk løsning på situationen i Libanon.
Det siger EU's udenrigschef, Josep Borrell. Udmeldingen kommer på et kort pressemøde efter det uformelle ministermøde.
- Israel går efter at ramme militære ledere, men det høje antal dræbte skal tages i betragtning.
- Yderligere militær intervention vil dramatisk forværre situationen og bør undgås.
- Der er allerede én million mennesker, der er internt fordrevne i Libanon, siger Josep Borrell.
Han understreger, at situationen skyldes Hizbollahs angreb i kølvandet på Hamas' angreb på Israel.
Men han opfordrer samtidig Israel til at vise tilbageholdenhed, selv om landet har "ret" til at forsvare sig selv.
Ifølge EU's udenrigschef giver de mange interne flygtninge i Libanon stigende bekymringer i forhold til den humanitære situation i landet.
EU-landene opfordrer ifølge Josep Borrell desuden til, at der holdes et hastemøde i FN's sikkerhedsråd.
- Det er sandhedens øjeblik for Libanon. EU skal gøre, hvad vi kan for at beskytte de statslige institutioner i landet. De er i fare for at kollapse.
- Vi skal se på diplomatiske løsninger og undgå yderligere militarisering og eskalering af konflikten, siger Josep Borrell.
/ritzau/
Seneste artikler
Seks millioner afsat til stor parkeringsplads
Agesen efter nederlag: - Vi mangler noget kynisme
Drilske rumænere slår Nykøbing Falster i Champions League
Vejrguderne holdt hånden over Æblets Dag
TSØ lukkede kampen tidligt i storsejr
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker