Oprøret ulmer i Syrien, hvor Assad-styret har slået brutalt ned på demokrati-aktivister og slået op mod 100 mennesker ihjel.
Og blodsudgydelserne sender chokbølger gennem den syriske befolkning.
- Alle syrere, vi er i kontakt med, er rystede over situationen. Der er en trist og afventende stemning, fortæller Danmarks ambassadør i landet, Christina Markus Lassen, til Ritzau.
- Her i landet er man vant til, at alting er stabilt, fordi styret har haft kontrollen. Når det nu sker, at folk bliver dræbt, og at man ser sikkerhedsstyrker skyde på begravelsesoptog, chokerer det, tilføjer hun over mobiltelefonen fra hovedstaden Damaskus.
Siden midten af marts har der været stadigt mere udbredte protester mod præsident Bashar Assads styre.
Det virkede umiddelbart, som om eneherskeren viste sig reformvenlig, da han blandt andet opløste de forhadte sikkerhedsdomstole og droppede undtagelsestilstanden, der har 48 år på bagen.
- Men der har ikke været nogen reaktion på de sidste to dages udvikling. Tværtimod er der blot blevet slået endnu hårdere ned end tidligere på demonstrationerne, siger Christina Markus Lassen.
Vreden over de uforståeligt blodige aktioner kan ramme regimet som en boomerang.
- De steder, hvor folk er blevet dræbt, har det skærpet kravene fra demonstranterne, som nu i stigende grad kræver regimets afgang, vurderer ambassadøren.
- I de første uger var det ellers ikke et udbredt krav, lyder det.
Det var i stedet mere generelle krav om frihed og reformer, men de bliver nu mere skarptskårne efter regimets voldsomme udfald.
/ritzau/
Seneste artikler
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned