Dansk analysefirma hjælper kenyanerne med præsidentvalg

Befolkningen oplyses, der kommer gang i politiske diskussioner, og hjemme fra stuerne kan kenyanerne følge med i, hvordan valget udvikler sig, når nye målinger fremvises under tv-debatter.

Offentliggjort Sidst opdateret

Det er blandt resultaterne af, at analyseinstituttet Epinion har stablet et lokalt analysekontor på benene i Nairobi, hvor lokalt ansatte skal hjælpe med at udarbejde meningsmålinger op mod præsidentvalget i Kenya mandag.

- Det er et led i den demokratiske proces, og det kan være med til at sætte fokus på, hvem der ligger forrest, og hvem man regner med vinder, forklarer Chief Operating Officer ved Epinion, Anis Panduro Zouzo.

Desuden kan det være med til at forhindre valgfusk.

- Hvis vores analyser viser, at en kandidat ligger langt foran den anden, og resultaterne så bliver helt anderledes, kan det være et led i debatten om snyd. Det er med til at stabilisere et system, og det gør det sværere at gå imod målingerne, fastslår han.

Projektet er et samarbejde med Danida og den lokale partner Infotrak Research. Målet er at implementere ny viden om analysemetoder.

- Vi bruger den viden, vi har i Danmark. De har jo lavet meningsmålinger tidligere, men mere i form af face to face interviews, hvor folk har været rundt i landet for at stille spørgsmål til befolkningen med blyant og papir.

- Nu har vi opbygget et call center, hvor man kan ringe til folk. Det har de ikke haft før, siger han og tilføjer, at det essentielle i denne forbindelse er Kenyas gode mobildækning.

Siden januar har projektet skabt 35 arbejdspladser i Kenya.

- Det er især kvinder, der arbejder der, hvilket er noget, man lægger vægt på. Og vi er blevet taget rigtig godt imod af alle, siger Anis Panduro Zouzo til Ritzau.

Planen er, at projektet skal fortsætte efter valget. Dog er intet endnu fastlagt med sikkerhed.

/ritzau/