De danske kampfly fortsætter deres angreb mod Muammar Gaddafis hærenheder og har i løbet af det seneste døgn været på yderligere fire missioner.
På to af missionerne blev der sammenlagt smidt otte præcisionsbomber mod ammunitions- og missildepoter syd for byen Sirte.
Det oplyser Flyvertaktisk Kommando.
Med det seneste døgns fire missioner har det danske bidrag til krigen mod Gaddafi rundet 58 missioner og 134 bomber.
Flyvertaktisk Kommando oplyser til Ritzau, at bomberne koster henholdsvis 200.000 og 300.000 kroner stykket. De danske F-16-fly har smidt cirka lige mange af hver slags.
Dermed lyder regningen for ammunition indtil videre på et godt stykke over 30 millioner kroner.
Danmark har indtil videre stillet seks kampfly, et transportfly og op mod 130 mand til rådighed for Nato i kampen mod den libyske diktator. Yderligere fem danskere forventes at ankomme til basen på Sicilien i løbet af denne uge.
Selvom den internationale koalition og Natos væbnede angreb har varet mere end to uger, er den libyske hær fortsat stærk.
Indtil videre har koalitionen og Nato ødelagt 30 procent af Gaddafis militære kapacitet i Libyen, siden angrebene gik i gang den 19. marts, oplyser brigadegeneral Mark van Uhm fra Nato.
Han siger samtidig, at flyangrebene i Libyen er fortsat med uformindsket styrke, siden Nato overtog alle militære operationer i sidste uge.
Ifølge flere rapporter mener oprørerne i Libyen dog, at de internationale angreb mod Gaddafi-styrkerne er blevet mindre effektive.
/ritzau/
Seneste artikler
Forbund advarer om alvorlige SFO-besparelser
- Der er sprængstof i den sag her
Langholt-lukning: Det gør Lolland Kommune nu
Spærring af bro forlænget med en måned: Her er årsagen
Det, han så som dreng, fulgte ham resten af livet
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker