Medlemmerne af Folketingets Udenrigspolitiske Nævn er blevet nægtet indrejse i Gaza i forbindelse med nævnets rejse til Israel, Vestbredden, Syrien og Libanon i denne uge.
Afvisningen, som beklages af Rehabiliterings- og Forskningscentret for Torturofre (RCT) i København, kom kort før, Israel mandag gav tilladelse til, at FN's generalsekretær, Ban Ki-moon, og EU's udenrigschef, Catherine Ashton, kan besøge området.
- Det er ærgerligt, at Israel har nægtet politikerne at rejse ind i Gaza, når de aflægger besøg i Israel og de palæstinensiske områder. Det er vigtigt, at vestlige politikere ved selvsyn ser de forfærdelige konsekvenser af den ulovlige blokade af Gaza, siger koordinator Tue Magnussen i RCT i en pressemeddelelse.
De israelske myndigheder vil ikke lade Udenrigspolitisk Nævn rejse ind i den blokerede Gazastribe via Israel for at mødes med Røde Kors og FN eller palæstinensiske civilorganisationer som f.eks. Gaza Community Mental Health Programme, som det danske RCT har samarbejdet med i 15 år.
- Udenrigspolitisk Nævn bliver afskåret fra ved selvsyn at se virkningerne af den konventionsstridige blokade af Gaza. Blokaden betyder, at den palæstinensiske befolkning i området, ifølge internationale humanitære organisationer, fortsat mangler basale fødevarer, medicin og byggematerialer til genopbygning efter Gazakrigen i begyndelsen af 2009, anfører RCT, der sammen med andre humanitære organisationer har opfordret bl.a. Catherine Ashton til at besøge Gaza.
/ritzau/
Seneste artikler
Løb efterårsferien ind med sørgebind
- Jeg kan jo sige tak til René tusind gange, men der findes ikke ord for det
Par åbner Æblets Dag
Da tipsklubben skulle på ferie, klappede fælden for kasserer
Skoleelever hyldet af byrådsmedlemmer
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde