Danske rederier går fri af tsunamien
Det kraftige jordskælv i den vestlige del af Stillehavet har hverken påvirket skibe eller medarbejdere hos de danske rederier A.P. Møller-Mærsk, Norden og Torm. Det oplyser RB-Børsen.
Hos Mærsk er man stadig ved at indhente informationer om skibe og ansatte i området, men alt tyder på at være godt trods omstændighederne.
Kommunikationsafdelingen i Norden oplyser til RB-Børsen, at alle meldinger lyder på, at både mandskab og materiel er uskadt.
- Det ser lykkeligvis godt ud. Vi har en del skibe i området, men det ser ud til, at alle skibe ligger i læ på den rigtige side af landområder rundt omkring, siger kommunikationschef Hans Bøving.
- De medarbejdere, vi har i landet, har det godt, og der er heldigvis ingen effekter, som det ser ud nu, forklarer han.
Rederiet Torm har hverken skibe eller medarbejdere i det nødstedte område.
/ritzau/
De danske rederiers skibe ser ikke ud til at være ramt af problemer i forbindelse med den japanske tsunami.
Seneste artikler
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Takkehilsner nåede fra Nykøbing til Letland
Spøgelseshus lover gys: Nogle får et minde med hjem i bukserne
Kontrakter, webcam og ydmygelse: Tiltalt for at udsætte hustru for årelang kontrol
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned