Den danske modeskaber Henrik Vibskov er torsdag tildelt den store svenske Torsten och Wanja Söderbergs designpris på en million kroner.
Prisen er den største af sin art i verden. Designmuseet Röhsska i Göteborg udser prismodtageren.
I motiveringen for at tildele Henrik Vibskov hedder det, at han længe har "leveret modedesign med god funktion for et ungt krævende publikum og skabt formgivning for industriproduktion til et internationalt marked".
Vibskov er født i 1974 og er kendt for sine avantgardistiske modedesign, hvor han anvender musik og performance i sine udstillinger.
Han har for det meste arbejdet med herremode, men han har også designet kvindekollektioner.
Torsten och Wanja Söderbergs pris blev stiftet i 1992 og prisen gives for nyskabende og fremadrettet virksomhed inden for kunsthåndværk og design. Den blev uddelt første gang i 1994 på Torsten Söderbergs 100-års fødselsdag.
/ritzau/TT
Seneste artikler
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Takkehilsner nåede fra Nykøbing til Letland
Spøgelseshus lover gys: Nogle får et minde med hjem i bukserne
Kontrakter, webcam og ydmygelse: Tiltalt for at udsætte hustru for årelang kontrol
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned