Dansker i Bangkok: Jeg er ikke bange

USA's ambassade advarer sine turister om at udvise stor forsigtighed, når de færdes i Bangkok, men hos danske Christina Lund Sørensen, der opholder sig i byen, er der ingen frygt at spore.

- Det påvirker mig overhovedet ikke, siger hun.

Det er risikoen for et nærtstående terrorangreb i Bangkok, der har fået de amerikanske myndigheder til at reagere.

- Jeg har selvfølgelig fulgt sagen i dag gennem forskellige medier, men jeg føler mig bestemt ikke utryg.

Christina Lund Sørensen har opholdt sig i Bangkok et stykke tid for at arbejde.

Selvom hun tager situationen med ophøjet ro, medgiver hun, at det godt kan skabe uro for andre, der ikke har været i byen særlig længe.

- Jeg kan godt forestille mig, at det måske påvirker turister, der skal rundt i byen, siger hun.

- De bliver måske lidt mere forsigtige, men for mig, som arbejder her, betyder det ikke noget.

De norske og engelske myndigheder er fulgt i USA's fodspor og advarer nu også deres borgere, der befinder sig i Bangkok.

Det danske udenrigsministerium er stadig ved at finde ud af, om de skal foretage sig noget tilsvarende.

/ritzau/

Terrortruslen i Bangkok påvirker ikke danske Christina Sørensen, der opholder sig i byen.

Offentliggjort Sidst opdateret