Danskere forlader ambassaden i Damaskus
Udenrigsministeriets borgerservice oplyser, at personalet på den danske ambassade i Damaskus tager på en forlænget weekend til Beirut.
Det sker efter flere dage med kamphandlinger i den syriske hovedstad. Senest er den syriske forsvarsministre og en række andre ministre torsdag blevet dræbt efter et angreb på en sikkerhedsbygning i Damaskus.
- På grund af den tilspidsede situation har ambassadens udsendte personale valgt at tage en forlænget weekend i Beirut, lyder det fra Udenrigsministeriets Borgerservice, der samtidig understreger, at det er "normal procedure i sådanne uforudsigelige situationer".
Udenrigsministeriets Borgerservice kalder situationen i Syrien for "dybt bekymrende", og man "følger selvsagt udviklingen, herunder også sikkerhedssituationen for ambassaden".
Det understreges dog, at ambassaden ikke er lukket, og at aktiviteterne ikke er suspenderet.
- Det er fortsat meningen at opretholde ambassaden i Damaskus, den er vores øjne og ører i forhold til situationen inde i landet. Men vi følger sikkerhedssituationen meget nøje. Skulle den ændre sig, vil vi træffe de nødvendige beslutninger, lyder meldingen.
Men indtil videre er det kun planen, at det udsendte personale fra ambassaden skal blive i Beirut weekenden over.
- Det her er ikke udtryk for en permanent lukning af ambassaden. Vi håber at kunne få dem tilbage, når situationen tillader det.
Spørgsmål: Hvad skal der til, før "situationen tillader", at de vender tilbage til ambassaden i Damaskus?
- Det er umuligt at sige. Men en nogenlunde fornuftig situation, som gør, at vi ikke behøver at være urolige for dem. Situationen er urolig lige nu, og det er derfor, vi har bedt dem om at tage til Beirut.
/ritzau/
Seneste artikler
Ansatte barrikaderede sig med lænestole: Strakspåbud til bosted
Seks millioner afsat til stor parkeringsplads
Agesen efter nederlag: - Vi mangler noget kynisme
Drilske rumænere slår Nykøbing Falster i Champions League
Vejrguderne holdt hånden over Æblets Dag
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker