Natos hovedkvarter i Kabul og byens ambassadekvarter er under angreb fra Taliban, og der meldes om kampe mellem sikkerhedsstyrker og oprørsgruppen.
Ritzau har talt med den danske ambassadør i Kabul, Réne Dinesen, der fortæller, at han "befinder sig på et sikkert sted", hvor det er svært at komme igennem på telefonen.
- Det, der kommer først lige nu, er medarbejdernes sikkerhed, siger han.
Ambassadøren fortæller, at det danske ambassadepersonale er i sikkerhed.
Hærens Operative Kommando (HOK) meddeler, at ingen danske soldater er kommet til skade under Talibans angreb.
- Der er tirsdag middag rapporteret om angreb mod forskellige lokaliteter i Kabul. Det er bekræftet, at alt dansk militært personel i Kabul er i god behold efter angrebene, skriver HOK.
- Der er indtil videre iværksat forøgede sikkerhedsforanstaltninger, skriver forsvaret og oplyser, at 35 danske militærpersoner befinder i Kabul.
/ritzau/
Seneste artikler
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned