Indtil videre er ingen danskere blandt de omkomne efter jordskælvet i Christchurch i New Zealand, men Udenrigsministeriet kan berette, at flere danskere ikke kan komme i kontakt med deres pårørende, som opholder sig i området.
- Indtil videre drejer det sig om en lille håndfuld danske statsborgere, som familiemedlemmer ikke har kunnet få kontakt til, oplyser den vagthavende hos Udenrigsministeriets Borgerservice til Ritzau.
- Vi skal nu lede efter dem i samarbejde med konsulatet og de lokale myndigheder. Der er endnu ikke oplysninger om dræbte eller tilskadekomne danskere, slår den vagthavende i Borgerservice fast.
Samtidig har en håndfuld danskere også ringet og fortalt, at deres pårørende i Christchurch har det godt.
Der er både rejsende og fastboende danskere i området, oplyser den danske ambassade i Canberra i Australien, men ingen ved nøjagtigt, hvor mange danskere det drejer sig om.
Indtil videre har jordskælvet kostet omkring 65 mennesker livet. Dødstallet ventes at stige.
Jordskælvet fandt sted klokken 12.51 lokal tid, og vidner har beskrevet scenerne i byen som en ren kampzone.
Mange bygninger er kollapset, og redningsfolk arbejder hektisk på at finde og bjærge mennesker, der er fanget i de sammenfaldne bygninger.
Jordskælvet blev målt til 6,3 på richterskalaen, siger USA's geologiske undersøgelser.
Christchurch er New Zealands næststørste by med cirka 340.000 indbyggere.
/ritzau/
Seneste artikler
Forbund advarer om alvorlige SFO-besparelser
- Der er sprængstof i den sag her
Langholt-lukning: Det gør Lolland Kommune nu
Spærring af bro forlænget med en måned: Her er årsagen
Det, han så som dreng, fulgte ham resten af livet
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker