De evakuerede fra jordskælvene ved Santorini vil snart hjem

Den 54-årige Ilias Roussos er evakueret fra Santorini. Han bor på tredje uge med sin familie i en lejr nær Athen. Foto: Angelos Tzortzinis/Ritzau Scanpix

Tusindvis af rystelser har sendt indbyggerne på Santorini i det græske øhav på flugt. Mange af dem har nu boet i Athen i ugevis og er ved at være trætte af det.

Offentliggjort Sidst opdateret

Ilias Roussos glemmer aldrig den dag, han blev transporteret væk fra sin fødeø, Santorini, sammen med tusindvis af andre.

Nu har de været væk i tre uger, og de jordskælv, der sendte dem på flugt, viser ikke tegn på at klinge af.

- Tre af mine børn græd. Min kone var tæt på at gøre det også, siger den 54-årige far til fire.

Familien er nu midlertidig indkvarteret i en slags sommerlejr nær Athen, Grækenlands hovedstad. Det samme er mange andre evakuerede fra Santorini.

Der har været tusindvis af skælv, både svage og kraftige, og flere har været med en styrke på mellem 5 og 5,3.

Så sent som tirsdag morgen var der et kraftigt skælv med en styrke på 5 nær Santorini.

Det betyder, at de evakuerede må væbne sig med tålmodighed, men det er ikke altid let.

Mange vil bare tilbage til Santorini, og turistsæsonen står snart for døren.

Øen er en af Grækenlands populære turistdestinationer. Den ligger nær øerne Amorgos, Anafi og Ios.

Evakueringen begyndte for alvor i den første uge af februar. Da blev rystelserne så kraftige, at de lokale havde svært ved at sove.

Den 1. februar havde Roussos sovet i to nætter i træk i sin bil, og så besluttede han, at tiden til at komme væk var inde.

- Vi rejste. Hvad skulle jeg gøre?, spørger han.

Inden for nogle dage var de fleste af de næsten 16.000 indbyggere på Santorini plus sæsonarbejdere rejst væk.

Mange har fået ly hos pårørende i Athen. En del kom fra Albanien, og de er nu tilbage i deres hjemland.

En lille gruppe evakuerede teenagere får fjernundervisning i lejrens cafeteria. Foto: Angelos Tzortzinis/Ritzau Scanpix

Der er indført nødretstilstand på alle fire berørte øer, og skoler er lukket - foreløbig til fredag.

I sommerlejren 30 kilometer nordøst for Athen er der indlogeret 130 evakuerede.

Næsten halvdelen er mindreårige.

- De er ved godt mod, bedre end vi havde ventet. De føler sig sikre her, siger lejrens leder, Christina Vasiliou.

De får hver tre måltider mad om dagen, har adgang til at vaske tøj, og hver bolig har plads til fire - en familie.

I lejrens cafeteria sidder en gruppe teenagere med mobiltelefoner og tablets. De får fjernundervisning fra skolen.

Senere på dagen er der sportsaktiviteter og afslapning, og en af eleverne er godt tilfreds.

Billedet er fra den 4. februar, da indbyggere på Santorini blev evakueret på grund af jordskælv. Foto: Alkis Konstantinidis/Reuters

- Selvfølgelig vil vi hellere være her end at tage tilbage til Santorini.

Blandt de voksne er der imidlertid en begyndende utålmodighed.

Ilir Cingerrima, en 39-årig maler, siger, at han mister arbejde ved at være i lejren.

- Hvis skolerne åbner, tager vi omgående tilbage.

Santorini er populær blandt turister. I 2023 tiltrak øen 3,4 millioner besøgende, heraf en million fra krydstogtskibe.

Branchen frygter, at jordskælvene kan ramme turismen, fordi mange rejser til øen typisk bliver planlagt i marts.

Hvis der stadig er jordskælv i næste måned, kan det få potentielle turister til at vælge andre feriemål.

Geologer fra det græske militær er på Santorini og de andre øer i jordskælvsområdet for at måle rystelserne. Foto: -/Ritzau Scanpix

Området er historisk et sted, hvor der har været jordskælv. Videnskabsfolk siger dog, at siden 1964, da man begyndte at måle jordskælv i området, har der ikke været så meget seismologisk aktivitet som nu.

Der er foreløbig ikke meldt om større skader eller kvæstelser blandt mennesker, siden skælvene begyndte den 26. januar.

/ritzau/

Jordskælv ved Santorini

* Jordskælvene ved øerne Santorini, Amorgos, Anafi og Ios i det græske øhav begyndte den 26. januar.

* Athens Universitet har beregnet, at der siden da har været omkring 20.000 skælv af forskellig styrke.

* De kraftigste har været med en styrke på mellem 5 og 5,3. Tirsdag morgen var der et skælv nær Santorini med en styrke på 5.

* Der har ikke været så meget seismologisk aktivitet i området siden 1964, da registreringen af skælv i området begyndte.

* Santorini er en vulkanø. Der er to undersøiske vulkaner i området. De har senest været i udbrud i henholdsvis 1950 og 1650.

Kilde: AFP.

/ritzau/

Santorini er en populær ferieø, men i denne tid er der ikke turister på øen. De lokale frygter, at de mange skælv vil ødelægge årets turistsæson. Foto: Stelios Misinas/Reuters
Billedet af landsbyen Imerovigli på Santorini er taget af en drone. Foto: Stelios Misinas/Reuters
Santorini. Foto: WER/Free

Køb et abonnement og få adgang

Allerede abonnent? Log ind her

Digital-abonnement

  • Dagens avis hver dag som e-avis
  • Adgang til alle artikler på folketidende.dk
  • Adgang til arkivet (1873-nu)
  • Adgang til FolketidendePlay
  • Lås op for Folketidende Fordele
Få adgang nu