* Konkurrenceevne bliver kommissionens første prioritet. EU's økonomi er i årevis skrumpet i forhold til USA og Kina. Derfor vil det første udspil fra EU-Kommissionen blive et "konkurrencekompas", der skal vise vejen til styrket konkurrenceevne for virksomheder i EU.
* Forholdet til USA's nyvalgte præsident, Donald Trump, skal bringes fra konfrontation til samarbejde. Her vil EU-Kommissionen formentlig åbne for køb af amerikansk LNG-gas og amerikanske våben for at afværge Trumps trusler om en toldmur.
* Forsvar bliver et fokusområde - for første gang med en særligt udpeget EU-kommissær for forsvar. Von der Leyen lover udspil inden for 100 dage i tæt koordination med Nato. Målet er at styrke EU-landenes forsvarsindustri.
* Migrationen til EU skal ifølge kommissionen bringes ned. Her vil EU-Kommissionen arbejde for styrkede ydre grænser samt flere hjemsendelser af afviste asylansøgere.
* Leveomkostninger for borgere og virksomheder skal ned. Her kommer Danmarks EU-kommissær, Dan Jørgensen, til at få en særlig rolle i forhold til at sikre lavere energipriser.
/ritzau/
Seneste artikler
Skoleelever hyldet af byrådsmedlemmer
Russisk tv viser video fra helikopter-drama ud for Gedser
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Renovering af stor p-plads rykker nærmere
Sætter ord på viral video: - Det var et sats
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub