Demokrater vil undersøge toppost til Trumps svigersøn
Post som toprådgiver til Trumps svigersøn kan være nepotisme, siger demokrater i Kongressen.
Den kommende præsident Donald Trumps svigersøn står til at få en post som toprådgiver for sin svigerfar.
Men demokrater i kongressen vil have undersøgt udnævnelsen. De mener, det kan være tale om nepotisme og en interessekonflikt.
Derfor vil de have Justitsministeriet og et særligt etisk nævn for offentligt ansatte til at gå ind i sagen. De skal undersøge alle lovmæssige aspekter ved udnævnelsen af den 36-årige Jared Kushner.
Jared Kushner er gift med Trumps datter Ivanka og skal være toprådgiver om handelsaftaler og Mellemøsten.
Udnævnelsen betyder, at han må træde tilbage som chef for sin families ejendomsmæglervirksomhed. Også rollen som udgiver af avisen New York Observer må han droppe, oplyser advokaten Jamie Gorelick.
Kushner har desuden udtalt, at han vil undlade at rådgive inden for områder, hvor hans resterende økonomiske interesser kan gøre ham inhabil.
Det har længe været rygtet, at den kommende præsident ville vælge Jared Kushner til den indflydelsesrige post.
Trump har hyldet sin svigersøn som et "fantastisk aktiv" for den kommende administration. Han har også sagt, at han vil give ham en central lederrolle.
Svigersønnen skal arbejde tæt sammen med Trumps kommende stabschef, Reince Priebus, og den kontroversielle chefstrateg, Steve Bannon, om at give råd til den kommende præsident.
Kushners kone, Ivanka Trump, skal til gengæld ikke arbejde for sin far.
Hun vil fokusere på sin familie og parrets børn. Det oplyser en talsmand i forbindelse med overdragelsen af magten i Det Hvide Hus.
Donald Trump indsættes som officielt som præsident 20. januar.
Seneste artikler
Motorcyklist påkørte dødt dådyr
Trippel sportsfest: Her er søndagens kampe
Nye krimier afslører landsdelens mørke hemmeligheder
Direktør langer ud efter havbrugskritikere: – De er direkte onde
Vil du have indflydelse på de nye skoledistrikter? Her er fristen
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker