Først kørte hundredvis af demonstranter rundt i Moskva i cirkler i biler, der var påmalet slagord og krav om mere demokrati. Fra mange biler blafrede hvide bånd, som er blevet et symbol på modstanden mod Putin og det, som hans kritikere kalder magtmisbrug.
- Dette har symbolsk betydning. Vi er kommer til et punkt, hvor vi ikke længere vil tillade, at vi bliver behandlet som undersåtter, siger aktivisten Ilja Ponomarjov, som deltog i søndagens protester.
Meningsmålinger viser, at Putin er klar favorit til at vinde det kommende præsidentvalg. Han har tidligere haft posten - fra 2000 til 2008. I de seneste fire år har Putins nære allierede Dmitrij Medvedev været præsident.
Ruslands centrale valgkommission har udelukket den liberale politiker Gregorij Javlinskij fra at deltage i præsidentvalget den 4. marts. Han var den eneste liberale modkandidat Putin.
Valgkommissionenhar begrundet udelukkelsen af Javlinskij med, at der var fusket med underskrifter fra de stillere, der anbefalede ham som kandidat.
Den russiske valglov kræver, at kandidater, hvis parti ikke er repræsenteret i parlamentet, Statsdumaen, skal indsamle to millioner underskrifter for at stille op i præsidentvalget.
Kravet er kraftigt kritiseret fra mange sider. Kritikerne hævder, at det udelukker mange oppositionspolitikere fra at deltage.
/ritzau/AFP
Seneste artikler
Bent gør det ikke for priserne, men fik én alligevel
Guide til aktiviteter i efterårsferien
Omfattende strømafbrydelse ramte dele af Falster
Antallet af hjemløse stiger markant på Lolland
Løb efterårsferien ind med sørgebind
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde