Den amerikanske sangerinde Patti Page er død
Efter at have tilbragt få måneder på et plejehjem i det sydlige Californien afgik den amerikanske sangerinde Patti Page tirsdag aften ved døden.
Den populære sangfugl, som var kendt for hits som "Tennessee Waltz" og "How much is that Doggie in the Window", blev 85 år, oplyser en talsmand.
Patti Page skrev på sin hjemmeside i september, at hun stod over for "alvorlige medicinske udfordringer".
- Selv om jeg føler, at jeg stadig har den stemme, Gud gav mig, så har jeg ikke længere fysikken til at bruge den stemme, som jeg har brugt i så mange år, lød det fra den aldrende sangerinde.
Patti Page, som oprindeligt hed Clara Ann Fowler, solgte i løbet af sin karriere flere end 100 millioner plader og fik en Grammy så sent som i 1999.
Hun blev født i Oklahoma i 1927 og fik en kontrakt med Mercury Records som 21-årig, efter at hun blev opdaget under en optræden i Tulsa.
Page indspillede i de følgende år ikke færre end 50 album, hvoraf 19 solgte guld og 14 platin.
Kort før sin død fik Patti Page besked om, at hun ville blive tildelt en hæderspris under Grammy-uddelingen i februar.
- Det glædede hun sig meget til, fortæller hendes manager.
Arrangørerne af Grammy-showet oplyser, at Patti Page vil blive hædret på anden vis under ceremonien.
Patti Page efterlader sig en søn og en datter.
/ritzau/AFP
Seneste artikler
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned