Den britiske regering lukker sin UFO-enhed

Det britiske forsvarsministerium har besluttet at nedlægge dets særlige enhed til efterforskning af uidentificerede flyvende objekter, såkaldte UFO'er.

Ministeriet siger, at det ikke længere kan forsvare at bruge penge på enheden, der har eksisteret i mere end 50 år.

Ifølge forsvarsministeriet har enheden ikke fundet beviser for eksistensen af liv i rummet til trods for, at offentligheden sender ministeriet tusinder af meldinger om UFO-observationer.

Enhver trussel mod Storbritanniens luftrum vil blive opdaget af radarsystemer og behandlet af det britiske luftvåben, siger en talsmand for ministeriet.

/ritzau/Reuters

Efter at have undersøgt meldinger om flyvende tallerkener i over 50 år nedlægger det britiske forsvarsministerium nu sin UFO-enhed.

Offentliggjort Sidst opdateret