* Den engelske kirke, Church of England, er statskirke i England, men ikke i Skotland, Wales og Nordirland.
* Den er tillige hovedkirken i den menighed, der hører under den anglikanske kirke. Det er 70-80 millioner mennesker verden over.
* Kirkens overhoved er den britiske monark, kong Charles. Den gejstlige ledelse foretages af ærkebiskoppen af Canterbury, Justin Welby.
* Kirken har flere privilegier i det engelske samfund. Den har 26 faste pladser i overhuset, det andet af parlamentets to kamre, og driver mange skoler.
* Kirken er ikke statsfinansieret. Den lever af indsamlinger og har en meget stor formue.
* Kirken er begyndt at modernisere sig og besluttede i 2014, at kvinder kan blive biskopper. I 1994 blev de første kvinder ordineret som præster.
* Kirken accepterer ikke homoseksuelle ægteskaber, men i 2023 blev der åbnet for, at homoseksuelle par kan blive velsignet ved en særlig ceremoni.
Kilder: denstoredanske.dk, The Guardian. BBC.
/ritzau/
Seneste artikler
Seks millioner afsat til stor parkeringsplads
Agesen efter nederlag: - Vi mangler noget kynisme
Drilske rumænere slår Nykøbing Falster i Champions League
Vejrguderne holdt hånden over Æblets Dag
TSØ lukkede kampen tidligt i storsejr
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker