Det lysner på børsen i Tokyo

Efter to dage med sønderlemmende kursfald, vender børsen i Tokyo tilbage på sporet.

I morgentimerne japansk tid lagde Nikkei-indekset flot ud med en stigning på mere end 6 procent.

Kurserne faldt dog en anelse senere på dagen, men ligger fortsat i et ganske pænt plus og fastholder dermed det generelle indtryk: Det tegner lysere for de japanske aktier.

- Tilbagespringet er temmelig stærkt, fordi det gik op for investorerne, at de gik lidt for meget i panik i går, siger Fujio Ando fra Chibagin Asset Management.

Nikkei-indekset faldt med 6,2 procent mandag og 10,6 procent tirsdag efter det historisk kraftige jordskælv og fatale monsterbølge, der slog benene væk under Japan i sidste uge.

Det er indeksets største kursfald over to dage i 23 år, rapporterer BBC.

Centralbanken i Japan fortsætter med at sprøjte enorme beløb ud i det finansielle system for at undgå mere økonomisk uro.

Den truende atomkrise, der hænger over a-kraftværket Fukushima 1 i den nordøstlige del af landet, dikterer kurserne på Tokyo-markedet i de kommende dage, vurderer analytikere.

/ritzau/

Der var paniksalgs-agtige scener på de japanske aktiemarkeder mandag og tirsdag. I dag ser det langt bedre ud.

Offentliggjort Sidst opdateret