Det sagde von der Leyen også talen

Offentliggjort Sidst opdateret

* Ukraine: Samarbejdet mellem EU og Ukraine skal være tættere. Ukraine skal blandt andet have en bedre adgang til EU's indre marked. Det kan hjælpe Ukraine med at øge eksporten. EU vil desuden afsætte omkring 750 millioner kroner til genopbygning af skoler efter Ruslands invasion.

* Budgetregler: EU-Kommissionen ønsker at tillade højere offentlig gæld i lyset af store kriser, som har ramt Europa de senere år. Til gengæld skal der føres mere tilsyn med EU-landenes økonomi.

* Traktatændring: Von der Leyen ønsker at indkalde et konvent for at diskutere traktatændringer. Von der Leyen har tidligere talt for, at der på flere områder bør indføres flertalsbeslutninger, så EU hurtigere kan træffe beslutninger og håndtere kriser.

/ritzau/

Gode historier kommer ikke af sig selv

Allerede abonnent? Log ind

Vi stiller spørgsmål, tjekker svar og følger sagerne til dørs. Det kræver tid og dygtige journalister. Derfor koster det at læse med. Med F+ får du lokal journalistik tæt på livet på Lolland og Falster – og er med til at betale for den næste gode historie.

Prøv 2 uger for 19 kr. pr. uge

Abonnementet forsætter til normalpris, 39 kr.pr. uge, efter 2 uger.